Projekt Feniks

Magiczny projekt Feniks – RECENZJA

Cześć wszystkim!

Wracam do Was po dłuższej przerwie z nową i lepszą energią do blogowania! Uwierzcie mi czasem taki “urlop” ładuje energię wewnętrznej kreatywności i pomaga pozbierać się ze wszelkich kryzysów jakie dopadają nie tylko początkujących twórców.

Dziś przychodzę do Was z recenzją nietypowej książki, którą dostałam pierwszego dnia w pracy. Jest to powieść o IT, modelu DevOps i o tym, jak pomóc firmie w odniesieniu sukcesu. Zapraszam do czytania!

 


Czym się IT oraz model DevOps?


Pewnie nie każdy z Was zna te dwa pojęcia. Sama się przyznam, że o modelu DevOps dowiedziałam się niedawno. Zaczynając swoją pierwszą poważną pracę w obecnej firmie. Jednak zacznijmy pierw od magicznego IT.

Z góry Ci powiem, że IT nie oznacza wcale przybysza z dalekiej planety w kosmosie 😉

Sądzę, że to pojęcie nie jest Tobie aż tak bardzo obce. Przynajmniej raz w życiu spotkałeś się z nim w internecie, szkole, na studiach, czy w pracy. Jest to nic innego jak skrót od słów Information Technology, które w języku polskim oznaczają technologie informacyjne. Jest to połączenie informatyki z telekomunikacją. W dużym skrócie zbiór zagadnień, metod, środków i działań związanych z przetwarzaniem różnego rodzaju informacji.

Model DevOps pewnie jest już Ci bardziej obcy. Jest innowacyjnym podejściem do prowadzenia projektów informatycznych, przynoszącym szereg korzyści. Między innymi wprowadza znaczne oszczędności poprzez:

  • skrócenie czasu wdrażania zmian w oprogramowaniu
  • weryfikacji ich poprawności.

Zakłada połączenie dwóch obszarów, które w firmie z reguły funkcjonują oddzielnie – zespołu rozwijającego oprogramowanie (Dev od development) i zespołu operacji (Ops od operations). Metodologia ta kładzie duży nacisk na bliską komunikację i wzajemne zaangażowanie obydwu zespołów w celu usprawnienia zarówno procesów, jak i jakości produktu. Model ten uświadamia wszystkie obszary IT, że wspólne procedury umożliwiają osiągniecie zamierzonego celu łatwiej, szybciej i bezpieczniej, a co za tym idzie skuteczniej.

 


Krótko o … projekcie Feniks


“Projekt Feniks”, bo taki tytuł ma książka będąca obiektem dzisiejszego artykułu, to lektura dla każdego, kto ma jakąkolwiek styczność z działami IT lub kogo ciekawi działanie i problemy występujące w dużej firmie korporacyjnej.

Książka została napisana przez trzech autorów, liderów ruchu DevOps:

  • Gene Kim – założyciel firmy Tripwire, Inc. w której przez trzynaście lat zajmował stanowisko CTO (ang. Chief Technology Officer)
  • Kevin Behr – założyciel organizacji ITPI (ang. Information Technology Process Institute)
  • George Spafford – analityk przemysłowy, pomagający firmom informatycznym lepiej definiować cele i konieczne warunku do ich spełnienia.

Składa się z trzech części i 320 stron. Pokazuje perypetie Billa Palmera, głównego bohatera powieści i pracownika firmy Parts Unlimited. Firma ta zajmuje się produkcją i sprzedażą części samochodowych.

Pierwsza część pokazuje, że bycie menadżerem w potężnej lecz przeżywającej poważny kryzys firmie w branży IT to nie bułka z masłem. W prawdzie nigdy nie wiadomo, co czeka nas następnego dnia i czy jeszcze tam pracujemy. Przecież w każdej chwili może zmienić się nasze życie, możemy dowiedzieć się, że nasi dwaj przełożeni odeszli, a my mamy zająć ich miejsce – gorący i niewygodny fotel wiceprezesa. Taka właśnie niewygodna sytuacja spotyka naszego głównego bohatera Billa. Ta część również pokazuje jak ciężka jest ta posada i jakie problemy pojawiają się w źle funkcjonującym dziale IT, gdzie komunikacja pomiędzy poszczególnymi działami jest bardzo ograniczona.

Druga część pokazuje jak wiele zależy od tego, co postanowimy. Że każde potknięcie na stanowisku wiceprezesa może nas wiele kosztować. Pracownicy mogą nie otrzymać pensji na czas, a wdrożenie kluczowego dla firmy projektu może się nie powieźć i kolejny raz opóźnić, narażając firmę na duże straty. Prezentuje również wprowadzanie stopniowo, krok po kroku, modelu DevOps w działach IT i wpływ tego procesu na całe działanie firmy. Bo kto by się spodziewał, że dobrze funkcjonujący dział IT ułatwia komunikację i współprace w całej firmie!

Trzecia część pokazuje sukces współpracy wszystkich działów firmy i sukces dużego projektu jakim jest Feniks.

 


Moja opinia


Po przeczytaniu tej książki dowiedziałam się jak ukryte mechanizmy i komunikacja w firmie, pomiędzy działami może stymulować lub hamować rozwój projektów i firmy. Ułatwiło mi to też codzienną pracę na stanowisku jakie obecnie zajmuję. Jest to bezcenna wiedza, nie tylko dla członków działów IT. Każdy z tej książki może wyciągnąć coś dla siebie. Czyta się ją bardzo przyjemnie i okropnie mocno wciąga 🙂 Przyznam się szczerze, że wieczorami nie mogłam się od niej odkleić. Historia jest tak napisana, że czytelnik wprost wciela się w członka zespołu i przeżywa wszystkie problemy i sukcesy wraz z bohaterami.

Polecam ją z czystym sercem każdemu. Można ją kupić w księgarniach – koszt to ok 49 złotych. Ale z tego co patrzyłam można ja dostać nawet w cenie ok 30 złotych (link do księgarni)

 

Podobają Wam się takie bardziej informatyczne tematy?
Może zachęciłam Was do przeczytania tej pozycji?

 

Jeśli tak dajcie znać jaka jest Wasza opinia na temat tej książki! Czekam z niecierpliwością na Wasze komentarze i opinie na temat wpisów bardziej tematycznych (związanych typowo z moją pracą i ukończonymi studiami).

Wysyłam buziaczki!
Monia

 

P.S. A może macie jakieś propozycje tematów na posty? Coś co Was ciekawi i z chęcią o tym byście przeczytali na blogu?

 


Literatura pomocnicza:

Model DevOps literatura

Add a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *