mini kompedium wiedzy

Mini kompedium wiedzy o…

Lato w pełni. W tym roku pogoda nas rozpieszcza upalnymi dniami pełnymi słońca. Ale czy w tym zabieganym letnim czasie przyjemności i urlopów pamiętamy o ochronie naszej skóry? Zapraszam do przeczytania małego kompendium wiedzy o opalaniu 🙂

Pewnie większość z Was wie – odpowiednio dobrana pielęgnacja przeciwsłoneczna chroni naszą skórę przed uszkodzeniami spowodowanymi promieniami słonecznymi. Są to między innymi poparzenia, przebarwienia, czy zmarszczki. Dlatego bardzo ważne jest sumienne używanie ochronnych kremów, nie tylko na wakacjach, ale również w biurze, czy domu.

Photo by Tianyi Ma on Unsplash

 

Warto wspomnieć, że…


Istnieją cztery rodzaje promieniowania:


 • UVA
  Ten rodzaj promieniowania działa niezależnie od pory roku i pogody. Przenika przez chmury oraz szyby. Wnika w głębokie warstwy naskórka, docierając aż do komórek skóry właściwiej. Nie powoduje oparzeń, ani bólu. Jednak ma niszczycielski wpływ na naszą skórę, ponieważ powoduje jej przedwczesne starzenie: zmarszczki, utratę jędrności i przebarwienia.
 • UVB
  Występuję podczas bezpośredniej ekspozycji na słońce. Wnika w skórę i jest odpowiedzialny za opaleniznę, poparzenia, a także zmiany nowotworowe. Jego natężenie jest najsilniejsze latem, w godzinach największego nasłonecznienia.
 • IR
  Promienie podczerwone. Powodują wzrost temperatury skóry do około 40 st. C. Docierają do warstw, w których są tworzone komórki skóry. Powodują rozpad kolagenu – białka odpowiedzialnego m.in. za elastyczność skóry.
 • HEV
  Ten rodzaj promieniowania to światło niebiesko-fioletowe, które emitują ekrany (komputerów, laptopów, tabletów, smartfonów itp.). Jest też naturalnym składnikiem promieniowania słonecznego.

Warto więc zwrócić uwagę podczas kupowania produktów ochronnych, czy zawierają kompleksowe składniki chroniące naszą skórę przed wszystkimi rodzajami promieniowania słonecznego. Zminimalizuje to efekty uboczne opalania.

 


Faktory SPF:


Pamiętajmy, że lepiej zapobiegać niż leczyć! Dlatego warto stosować filtry przeciwsłoneczne. Dzięki nim jesteśmy w stanie w pewnym stopniu ochronić skórę przed negatywnym działaniem słońca.

SPF (ang. Sun Protection Factor) jest to międzynarodowy standard ochrony skóry przed słońcem i promieniowaniem ultrafioletowym.  Określa ile razy dłużej możemy przebywać na słońcu po posmarowaniu się kremem z filtrem, niż bez smarowania się nim. Wyróżniamy na przykład SPF 6, SPF 10, SPF 25, czy SPF 50.

 


Rodzaje filtrów przeciwsłonecznych


Wyróżniamy dwa rodzaje filtrów:

 • Mineralne (fizyczne)
  Działają na zasadzie mikroskopijnych luster, nie przepuszczając promieniowania. Są to między innymi: dwutlenek tytanu (stosowany także we fluidach, ma właściwości kryjące i rozjaśniające) oraz tlenek cynku. Obydwa chronią przed UVB oraz częściowo przed promieniami UVA.
 • Chemiczne (sztuczne)
  Mają właściwości pochłaniające energię niesioną przez promieniowanie słoneczne. Należą do nich: oktokrylen (UVB), silatrisol (ochrona przed UVA i UVB), avobenzon (UVA), tinosorb M (filtr nowej generacji, chroni przed UVB i UVA). Często na opakowaniach spotyka się także takie oznaczenia jak Butyl Methoxydibenzoylmethane czy Ethylhexyl Methoxycinamate.

Ich połączenie w kosmetykach daje najlepszą ochronę przed słońcem.

 

Photo by Michael Jasmund on Unsplash

 


Fototypy skóry:


Zanim jednak wybierzemy się na zakupy idealnych kosmetyków ochronnych warto przyjrzeć się fototypowi naszej skóry.

Fototyp skóry to nic innego jak rodzaj karnacji. Pomaga nam w określeniu poziomu wrażliwości skóry oraz zdolności do opalania. Dermatolodzy wyróżniają sześć rodzajów karnacji:

 • Fototyp 1 – Celtycki:
  Charakteryzuje się niewielką ilością melaniny, a co za tym idzie białą skórą o różowym odcieniu, często z prześwitującymi naczynkami i żyłkami oraz wysoką skłonnością do podrażnień i zaczerwień. Osoby posiadające ten rodzaj karnacji mają najczęściej blond lub rude włosy, a także niebiesko-piwne oczy. Wystarczy 5 minut na słońcu, by pojawił się silny rumień. Powinny wybierać filtry o bardzo wysokim faktorze SPF 50+ oraz unikać jakiegokolwiek opalania.
 • Fototyp 2 – Północnoeuropejski:
  Są to osoby o jasnej skórze w bardziej mlecznym niż różowym odcieniu. Najczęściej o włosach blond, niebieskich oczach, a także ze skłonnością do piegów. Opalają się słabo i powoli, łatwo ulegają poparzeniom, jednak możliwe jest uzyskanie delikatnej opalenizny przy częstym i krótkim opalaniu. Odpowiednie dla tego typu skóry kosmetyki to filtry z największym filtrem UV SPF 30-50.
 • Fototyp 3 – Środkowoeuropejski:
  W porównaniu do poprzednich fototypów charakteryzuje się znacznie większą ilością melaniny w skórze, co przynosi większą odporność na działanie promieni słonecznych. Jednak jest to nadal jasny rodzaj karnacji, ale o złotym lub lekko śniadym odcieniu. Osoby posiadające ten typ skóry mają najczęściej włosy w kolorze ciemnego blondu, jasnego i średniego brązu, zaś ich oczy są piwne, niebieskie, zielone, brązowe lub szare. W początkowej fazie opalania może pojawić się lekkie zaczerwienie skóry. Osoby z tym fototypem rzadko ulegają poparzeniom i opalają się na brzoskwiniowo-brązowy odcień. Mogą stosować kosmetyki o nieco niższym faktorze SPF 20-25.
 • Fototyp 4 Południowoeuropejski:
  Ten typ karnacji reprezentują zazwyczaj osoby ze śniadą lub oliwkową skórą, ciemnobrązowymi lub czarnymi włosami, a także piwnymi, zielonymi lub brązowymi oczami. Łatwo i szybko się opalają, a ryzyko poparzenia jest niewielkie. Duża ilość melaniny w skórze stanowi skuteczną barierę dla promieni słonecznych, jednak istnieje ryzyko szybkiego starzenia się skóry i powstawania zmarszczek. Dlatego osoby te powinny pamiętać o całorocznym stosowaniu filtrów ochronnych SPF 15-20.
 • Fototyp 5 – charakterystyczny dla rasy żółtej i Arabów:
  Ten typ karnacji jest naturalnie chroniony przed promieniami słonecznymi. Jest to skóra brązowa, która opala się bardzo łatwo i szybko na ciemny kolor, a także praktycznie nie ulega poparzeniom. Osoby posiadające ten typ skóry do ochrony mogą stosować kremy z filtrem SPF 6-10.
 • Fototyp 6 – charakterystyczny dla rasy czarnej:
  Typ karnacji o skórze ciemnobrązowej lub czarnej, która opala się bardzo mocno i nigdy nie ulega poparzeniom słonecznym. Takie osoby mogą używać kosmetyków z filtrem SPF 6 lub nie używać ich wcale, ponieważ kolor ich skóry stanowi silną barierę dla promieni słonecznych.

Klasyfikacja ta została stworzona przez Thomasa B. Fitzpatrick’a i jest oparta o obserwacje reakcji skórnych po pierwszej w danym roku ekspozycji na słońce przez ok. 30 minut w godzinach południowych. Pamiętajmy jednak, że reakcja na działania promieni słonecznych jest sprawą bardzo indywidualną.

Photo by Chris Slupski on Unsplash

 


Nawilżanie i pielęgnacja:


Podczas opalania najważniejsze jest nawilżenie – te od zewnątrz, jak i te od wewnątrz. Pamiętajmy, aby wypijać min. 2 l dziennie wody. Zapewni to optymalne nawodnienie organizmu i ograniczy to ryzyko przegrzania, czy udaru.

Warto unikać kawy, która ma działanie odwadniające i wypłukuje z organizmu cenne minerały takie jak np. magnez, a także napojów dosładzanych i gazowanych. Warto za to wybrać zieloną herbatę, która pomaga w nawilżeniu organizmu lub zjeść świeży owoc.

Balsamy i kremy z filtrem należy stosować umiejętnie i nakładać ok. 15-20 minut przed wyjściem “na słońce”.  Warto pamiętać, że każdy kosmetyk z chemicznymi filtrami bez względu na ich wysokość skutecznie działa jedynie przez 2-3 godzin. Dlatego należy ponawiać aplikację co 2 godziny. Pamiętajmy, aby przed nałożeniem kolejnej warstwy zmyć poprzednią, ponieważ chemiczne kremy utleniają się powodując wolne rodniki.

 

Photo by Vasiliki Theodoridou

 


Szukaj cienia:


Każdy wie, że słońce jest zdrowe, ale w umiarze. Przy planowaniu wakacyj

nych wycieczek warto zadbać o siebie i swoja rodzinę oraz wziąć pod uwagę kiedy słońce działa najsilniej, czyli pomiędzy 11 a 15. Zrezygnujcie wtedy z kąpieli słonecznych na rzecz leniuchowania w cieniu, wycieczek do lasu, czy zwiedzania zabytków w okolicy.

Pamiętajcie również o nakryciu głowy! Jest bardzo ważne podczas upalnych dni.

 

 


Pielęgnacja po opalaniu:


Po powrocie z opalania warto przede wszystkim oczyścić skórę z potu, piasku, czy morskiej soli – idealnie do tego celu nada się letni prysznic. Następnie warto nałożyć balsam po opalaniu, który nawilży i ochłodzi skórę oraz będzie działał łagodząco na podrażnienia i przyspieszy regenerację naskórka.

Jeśli w efekcie nadmiernego opalania zaczyna schodzić nam skóra, powinniśmy jak najczęściej ją natłuszczać i uważać na słońce, ponieważ odsłonięta w ten sposób warstwa skóry jest bardzo wrażliwa.

 

 


A Wy pamiętacie o ochronie skóry? Jakie są Wasze sposoby na ochronę skóry?

 

 

 


Źródła:

Jaki jest Twój fototyp skóry? – Vichy

https://www.consumerreports.org/cro/magazine/2015/05/what-does-spf-stand-for/index.htm

http://www.bio-med.pl/promieniowanie_uv.html

 

 

Add a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *