Rozmowa kwalifikacyjna
Moim zdaniem

10 pozycji do odhaczenia przed rozmową o pracę

W życiu każdego człowieka przychodzi taki moment, kiedy musi porzucić beztroskie dzieciństwo i zacząć szukać pracy. Sama jestem na tym etapie 🙂 Dlatego przychodzę do Was dzisiaj z nieco innym tematem. Poznajcie moje sposoby na udaną rozmowę kwalifikacyjną!

Wypracowanie sposobów, które przedstawiam Wam w poniższym artykule, zajęło mi około pół roku. Zauważyłam ich skuteczność, ponieważ z rozmowy na rozmowę rekruterzy inaczej na mnie patrzą, a ja mniej się stresuje i jestem pewniejsza siebie. Zapraszam do czytania!

1. CV

Szablonowe CV odchodzą w zapomnienie. Coraz ciężej się z nimi wyróżnić spośród innych kandydatów. Proponuję ze swojej strony dodanie koloru, zdjęcia i ciekawszej formy, niż ciąg słów. Akapity, pogrubienie lub podkreślenie ważnych informacji. Warto też umieścić w CV podsumowanie zawodowe. Jest to jeden z pierwszych elementów przykuwających wzrok rekrutera. Zawsze powinno być na górze CV, po danych osobowych i składać się z kilku zdań opisujących twój staż w branży, doświadczenie oraz cele zawodowe. W końcu rekruter poświęca max. 30s na przeczytanie Twojego CV. Dlatego zawsze umieszczaj w nim tylko potrzebne i kluczowe informacje do pracy na danym stanowisku, na które aplikujesz. Warto też  abyś wziął na rozmowę dodatkowe kopie CV. Rekruter powinien jedną kopie ze soba, ale na spotkanie może przyjść więcej osób ze strony pracodawcy (kierownik działu, lider lub członek zespołu, do którego masz trafić). Warto być na to przygotowanym.

2. POZNAJ PRACODAWCĘ

Rozmowę kwalifikacyjną można porównać do randki. Chyba nikt nie lubi chodzić w ciemno na takie spotkania. Aby zaiskrzyło, warto wykazać się inicjatywą. Kilka dni przed rozmową staram się poznać pracodawcę — przeglądam jego stronę internetową, czytam opinię pracowników o firmie, czy posty na Facebooku. Staram się wyciągnąć potrzebne informację, czym zajmuje się firma, jakie usługi świadczy, jakie produkty sprzedaje, jak wygląda ich konkurencja. Pamiętaj, im więcej wiesz na temat pracodawcy, tym lepsze wrażenie zrobisz na rekruterze. Jak wiadomo, dobre przygotowanie zmniejsza również poziom stresu 😉

3. PYTANIA DO REKRUTERA 

Jak wiadomo, aby rozmowa przebiegła dobrze, warto zadawać pytania. Dobrze to o nas świadczy — że nie jesteśmy tylko i wyłącznie ze względu na to, że rodzice kazali nam iść na rozmowę, ale że sami chcemy z własnej inicjatywy poznać lepiej firmę. Dlatego przygotuj przynajmniej dzień wcześniej listę pytań. Postaraj się, aby pytania nie były banalne. Nie polecam przygotowywania pytań, na które odpowiedź możesz znaleźć w internecie np. wchodząc na stronę pracodawcy, bądź na jego Facebooka. Warto zadawać pytania dotyczące obowiązków na danym stanowisku. Jaki zakres pracy będziecie wykonywać samodzielnie, a jaki w zespole. Jak funkcjonuje zespół i z ilu osób się składa itp. Zapisz te pytania na kartce i weź ze sobą na spotkanie. Złapiesz kolejne punkty u rekrutera.

Notes i długopis

4. NOTES I DŁUGOPIS

Nie wiem jak Wy, ale ja bardzo lubię notować i być dobrze przygotowana do każdego spotkania. Dlatego podstawą w mojej torbie na rozmowę o pracę jest nieduży notes i dobrze piszący długopis. Wiem wtedy, że nic mi nie umknie i bez problemu mogę zapisać ważne dla mnie informacje.

5. ZAPLANUJ DOBRZE DOJAZD

Kolejną bardzo ważną kwestią jest PUNKTUALNOŚĆ. Nie oszukujmy się, nikt nie lubi spóźnialskich. W naszych czasach mało kto nie posiada smartphona z wbudowaną aplikacją do nawigacji po mieście (Google Maps, czy Apple Maps). Dlatego bardzo ciężko usprawiedliwić ewentualne spóźnienie. Proponuję Wam, abyście przynajmniej dzień przed planowaną rozmową o pracę zrobili sobie kilka scenariuszy dojazdów — czy to samochodem, czy komunikacją miejską. Bierzcie pod uwagę czas spotkania, nasilenie ruchu, remonty dróg itp. Wyjedźcie przynajmniej 30 minut wcześniej. Ja wolę poczekać 15 minut na parkingu w samochodzie, niż spóźnić się 5 minut z powodu nieprzewidzianego zdarzenia drogowego.

Mapa dojazów6. SPRAWDŹ OSOBY, KTÓRE BĘDĄ NA ROZMOWIE

Warto wiedzieć coś więcej o swoich rozmówcach. W mojej branży, zazwyczaj w mailu potwierdzającym rozmowę kwalifikacyjną wymienione są osoby uczestniczące w spotkaniu. Zazwyczaj jest to rekruter, potencjalny pracodawca, członek zespołu, kierownik działu lub kilku z nich. Staram się w miarę swoich możliwości sprawdzić informację o nich np. na LinkedIn. Wiedza, z kim będę rozmawiała pomaga mi w przygotowaniu się do spotkania i zabłyśnięciu przed potencjalnym pracodawcą.

7. POMYŚL, CO CHCESZ O SOBIE POWIEDZIEĆ

Nie chodzi tutaj o przygotowanie szablonowych odpowiedzi na typowe pytania rekrutacyjne. Chodzi o coś więcej. Autoprezentację, która przekona rekrutera, że Twoje zatrudnienie przyniesie sukces firmie oraz że posiadasz potrzebne umiejętności do wykonywania danej pracy. Dlatego warto sporządzić listę swoich mocnych stron.

8. INFORMACJE O HOBBY

Wszystko co umieszczacie w CV ma znaczenie. Rekruter podczas rozmowy może zadać wam kilka pytań o zainteresowania. Czasem dla rozpoczęcia rozmowy i rozluźnienia atmosfery, a czasem dla lepszego poznania Ciebie, by zobaczyć, co w życiu jest dla Ciebie istotne, czy masz prawdziwe pasje i zainteresowania. Dlatego te informacje muszą być prawdziwe. Musisz potrafić opowiedzieć o swoim hobby.  Umieć przedstawić jakieś ciekawostki, swoje osiągnięcia, czy doświadczenia. W przeciwnym wypadku będziesz miał wielki minus w oczach rekrutera. Skoro oszukujesz w kwestii zainteresowań, to skąd pracodawca ma wiedzieć, czy w przyszłości będziesz szczery wobec firmy. Twoje szanse na zajęcie stanowiska zmaleją. Nie oszukujmy się, nikt nie lubi być oszukiwany.

9. UBRANIE

Wszystko zależy, na jakie stanowisko i w jakiej branży szukasz pracy. Nie wyobrażam sobie pracownika aplikującego na stanowisko w kancelarii ubranego w krótkie szorty i japonki. Ja podczas wyboru stroju na rozmowę stawiam na pełen profesjonalizm, szacunek do rozmówcy i swój komfort. Pamiętaj ciężko Ci będzie się skupić, jeśli będzie Ci niewygodnie. Ja zazwyczaj wybieram jakąś prostą sukienkę bądź spodnie jeansowe, białą bluzkę, marynarkę i buty na obcasie.

10. UŚCISK DŁONI I UŚMIECH

Pamiętaj, żaden z rekruterów nie chcę Cię zjeść. Szczery uśmiech i zdecydowany uścisk dłoni z pewnością pomogą Ci w zostaniu zapamiętanym, a tym samym zwiększą Twoje szanse na zdobycie pracy. A chyba o to Ci chodzi, prawda?

A na sam koniec

PAMIĘTAJ: NIE MOŻNA WYWRZEĆ PIERWSZEGO WRAŻENIA PO RAZ DRUGI.

Dlatego tak ważne jest abyś dobrze wiedział: kiedy przyjść na rozmowę, jak się ubrać, co ze sobą przynieść, jak się witać, patrzeć, rozmawiać, aby pozostawić po sobie jak najlepsze wrażenie. Bądź kulturalny i uprzejmy. Twoja mowa ciała jest równie ważna co twoje CV.

 


Mam nadzieję, że moje rady pomogą Wam się przygotować do rozmowy kwalifikacyjnej i przybliżą Was do wymarzonej pracy. A jakie są Wasze doświadczenia z rozmowami o pracę? Jak się do nich przygotowujecie? Macie jakieś złote zasady?

Podzielcie się tym ze mną w komentarzach. Jestem bardzo ciekawa jak to wygląda u Was.

Młoda marzycielka i programistka, która zaczęła swoją przygodę ku dorosłości. Nie lubi siedzieć w miejscu i nic nie robić. Dopada ją wtedy nuda. Poza pracą lubi zrelaksować się i oddać swoim hobby.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *