Ilustracja do recenzji książki
Moim zdaniem,  Recenzje

Zmień swoje życie ulegając magii porządkowania w praktyce! Recenzja książki “Tokimeki” Marie Kondo

Dziś przychodzę do Was z kolejną recenzją książki słynnej japońskiej ekspertki od sprzątania — Marie Kondo. To właśnie dzięki niej ludzie na całym świecie zaczęli wyrzucać zbędne rzeczy i porządkować swoje domy.

Tokimeki. Magia sprzątania w praktycejest drugą książką Marie Kondo o jej własnej metodzie porządkowania — KonMari.  Sięgnęłam po nią, ponieważ byłam zaciekawiona praktycznymi poradami uzupełniającymi teoretyczną wiedzę uzyskaną z pierwszej części serii pt. Magia Sprzątania”.

Ilustracja do recenzji książki


Tokimeki oznacza dosłownie rzeczy, które dają nam radość


Książka Tokimeki. Magia sprzątania w praktyce. składa się z trzech części:

  • Mistrzowskie rady KonMari
  • Encyklopedia sprzątania
  • Magia zmieniająca życie.

Pierwsza część książki to przypomnienie wszystkich złotych zasad metody KonMari, o których można przeczytać w „Magii Sprzątania” (recenzję tej książki znajdziesz tutaj — link). Znajdziemy tutaj informacje jak uwrażliwić się na radość, jak wypełnić nią dom oraz nauczymy się poprawnie przechowywać rzeczy. Po przeczytaniu tej części dochodzimy również do kluczowego wniosku — sprzątanie nie polega na masowym pozbywaniu się przedmiotów. Sprzątanie polega na pozostawieniu tylko tych rzeczy, które sprawiają nam radość.

Podstawowa kolejność sprzątania
„Tokimeki. Magia sprzątania w praktyce” – ilustracja z książki przedstawiająca prawidłową kolejność sprzątania

Druga część książki opisuje praktyczne porady dotyczące sprzątania oraz przeprowadza nas przez ten proces, krok po kroku. Pokazuje:

  • jak układać różnego typu ubrania
  • jak organizować miejsce w komodach i szafkach
  • jak przechowywać różne dodatki, torby
  • jak spakować walizkę, aby wszystko się w niej zmieściło.

Zawiera również wiele porad związanych z przechowywaniem książek, papierów, drobnych przedmiotów (płyt, kaset itp.) i rzeczy o wartościach sentymentalnych. Jedną z ciekawszych rad było wypełnianie szuflad od brzegu do brzegu. Tak aby nie pozostawało puste miejsce umożliwiające dokupienie niepotrzebnych rzeczy. Zaskoczyło mnie to, ponieważ faktycznie u mnie tak jest, że jak widzę puste miejsce w szafie to podświadomie chce je zapełnić. Iść na zakupy po coś nowego, po coś, co wypełni tę pustą przestrzeń. Ciekawa jestem, czy Wy też tak macie?

Podstawowa metoda składania KonMari
„Tokimeki. Magia sprzątania w praktyce” – ilustracja z książki pokazująca podstawową metodę składania bluzki

Trzecia część jest zwieńczeniem wszystkich rad i wskazówek. Przyznam się szczerze, że właśnie tę część czytało mi się najtrudniej. Nie do końca treść tego rozdziału przemówiła do mnie. Według mnie jest tam za dużo odwołań do feng shui.


Dla kogo jest ta książka? 


Moim zdaniem, ta książka jest dla osób, które chcą nauczyć się wykorzystywać w praktyce porady zawarte w pierwszej części serii, czyli w książce „Magia Sprzątania”.

Znajdziecie tutaj piękne ilustracje obrazujące jak krok po kroku poskładać różne ubrania (od bielizny po kurtki typu parka, czy swetry). Wiem, że nie w każdym domu znajdują się same komody z szufladami, w których można pięknie pionowo poukładać ciuchy, mimo to sądzę, że każdy wyciągnie z tej książki coś dla siebie. Jest to praktyczny poradnik przeprowadzający nas przez cały proces oczyszczania przestrzeni metodą KonMari — od motywacji po układanie, tego, co zostało nam po wielkim porządkowaniu.


Podsumowanie


Ta książka Marie Kondo bardziej przypadła mi do gustu niż jej poprzedniczka. Czytało się ją szybciej (może było to spowodowane dużą ilością ilustracji) i dała mi większą motywację do wysprzątania mojego mieszkania. Co prawda jestem na półmetku drogi do wymarzonego, uporządkowanego domu, ale nie zniechęcam się i dalej dzielnie nad tym pracuje. Jest to moim celem na 2018 rok.

W książce znajdują się jednak pewne kwestie, z którymi się nie zgadzam. Są mi obce i wynikają z kultury i wierzeń autorki np. sypanie solą rzeczy, z którymi ciężko nam się rozstać, by wygonić z nich złe duchy. Pomimo to szczerze polecam Wam przeczytanie tej pozycji 🙂A Wy mieliście już okazję przeczytać tę książkę? Co o niej myślicie? A może zachęciłam Was do jej przeczytania?

Jeśli doszliście do końca tego artykułu pozostawicie po sobie ślad, z niecierpliwością czekam na komentarze! 🙂

Młoda marzycielka i programistka, która zaczęła swoją przygodę ku dorosłości. Nie lubi siedzieć w miejscu i nic nie robić. Dopada ją wtedy nuda. Poza pracą lubi zrelaksować się i oddać swoim hobby.

Jeden komentarz

  • Agnieszka Łoza

    Brawo siostrzyczko 🙂 Naprawdę fajnie napisane 🙂 Trzymam kciuki za blogowanie i jak się spotkamy to chyba uśmiechnę się by pożyczyć od Ciebie te dwie książki 😉

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *